Dil Okulları


Amerika'da hemen hemen bütün eyaletlerde birçok sayıda ingilizce kursu bulunmaktadır.

Genel ingilizce,gramer odaklı ingilizce,pratik amaçlı ingilizce,iş ingilizcesi,TOEFL hazırlık

gibi birçok alanda eğitim veren kurslara katılım her yaştan ve eğitim düzeyinden adaya açık olup herhangibir ön koşul gerektirmemektedir.

İngilizce gramer,okuma,yazma,konuşma ve anlama yeteneklerini geliştirmeye yönelik kurslar

haftada 20 saat standart,24-30 saat yoğun programlar şeklinde alınabilir.

Yurtdışından F-1 öğrenci vizesine başvuracak adaylar minimum haftada 20 saatlik full time bir eğitime katılarak vize alabilirler.

Eğitim süresi olaraksa,öğrenci vizesine başvuracak adaylar için minimum 2 hafta olmakla beraber her okulun kendi sınırlaması vardır.Genellikle 6 Hafta-48 Hafta kayıt olunabilir

İngilizce kurslarını iki temel gruba ayırabiliriz.Bunlar:

A-Özel dil kursları

B-Üniversite Ve Community College bünyesinde bulunan dil kursları

A-Özel Dil Kursları:

Amerikadaki özel ingilizce kurslarına dünyanın birçok ülkesinden öğrenci katılmaktadır.Özel dil kursları,Amerika göçmen bürosunun onayıyla I-20 formu adı verilen öğrenci belgesini yayınlayarak yabancı öğrenci kaydetmeye yetkili kurumlardır.

Özel dil kurslarında başlangıç seviyesinden ileri seviyeye her düzeyde genel ingilizce eğitimi ve TOEFL hazırlık kursu almak mümkündür.

Özel dil kurslarındaki eğitimler ingilizce konuşma,yazma,okuma,anlama yeteneklerini geliştirmeye yönelik olarak düzenlenirler.Genel ingilizce bilgisini ilerletmek isteyen adaylar için ideal bir seçenektir.

Genel ingilizcesini birçok farklı ülkeden öğrenciyle aynı ortamda,yeni arkadaşlıklar da kurarak geliştirmek isteyen adaylar için idealdirler.

Özel dil kursları,eğitimlerini tamamlayan öğrencilere sertifika vererek ingilizce yeterliliklerini de belgelemektedirler.

Özel dil kurslarının en önemli avantajı oldukça ekonomik olmalarıdır.Son derece makul fiyatlarla

genel ingilizce eğitimi alınabilecek olan bu kurslara Rusya,İtalya,İspanya,Japonya,Kore gibi birçok ülkeden binlerce öğrenci katılmaktadır. 

B-Üniversite Ve Community College Dil Kursları:

Amerikadaki üniversiteler ve kolejler genellikle kendi okullarında lisans&yüksek lisans eğitimi almak isteyen yabancı öğrenciler için ingilizce hazırlık kursları düzenlemektedirler.

Bu kurslarda aynı zamanda özel amaçlı genel ingilizce ve iş ingilizcesi eğitimleri de alınabilir.

Üniversite ve kolej bünyesindeki ingilizce kurslarının en önemli avantajı,öğrencilere kampüs içerisinde eğitim alma olanağı tanımasıdır.Bu sayede katılımcılar ingilizce eğitimleri süresince amerikadaki üniversite ortamını da görerek,ileriye yönelik yüksek eğitim planlarını şekillendirme fırsatı bulmaktadırlar.

Kimi üniversite ve Community Collegeler kendi ingilizce kurslarını tamamlayan öğrencileri TOEFL sınavından muaf tutarak lisans&mba yapma olanağı tanımaktadırlar.Ancak bu durum her okul için geçerli olmadığından kayıt olmadan önce dikkatlice araştırma yapılmalıdır.

Üniversite ve Community College bünyesindeki dil kurslarının tek dezavantajı fiyat olarak özel dil kurslarına oranla pek ekonomik olmayışlarıdır.

Amerikadaki üniversite ve kolejlerde eğitim almanın ön koşulu TOEFL sınavından belirli bir skora ulaşmak ya da okulun kendi düzenlediği ingilizce sınavından geçer not almaktır.