Konaklama


Aile yanı konaklama yurtdışında eğitim alacak öğrencilerin en çok tercih ettikleri konaklama tipidir. Aile yanı konaklamayı öğrenci  tercihlerinde ön plana çıkaran etken ; öğrenilmek istenilen dili ana dili olarak konuşan insanlarla beraber pratik yaparak öğrenilmesidir. Ana dil etkeninin yanında içinde bulunulan ülkenin kültürünün en küçük yapı taşı ailelerdir. Ülkeye daha hızlı uyum sağlama aile yanında kalan öğrencilerde daha hızlı ve sağlıklı olmaktadır.
Aile okul tarafından itina ile seçilir. Bu seçimde göz önünde bulundurulan kıstaslar;  yaşam alanlarının temizliği, konfor, okula olan yakınlık ve ailenin daha önceki öğrencilerle olan ilişkileridir. Rutin denetlemelerle aile yanları okul yetkilileri tarafından ziyaret edilerek denetlenir. Odalar öğrencinin tercihine göre tek kişilik yada paylaşımlı olabilir. Paylaşımlı odalarda ve genel olarak aile yanında  aynı ulustan iki öğrenci bulunamaz. Aile yanı seçenekleri yarım pansiyon (kahvaltı ve akşam yemeği), oda ve kahvaltı ve sadece oda seçeneklerinden oluşmaktadır.
Öğrencilerin ülkeye varmadan önceki tercihleri doğrultusunda okul tarafından en uygun aile seçilir. Kültür bakımından ailelerin öğrencilerle olan samimiyetleri ülkeden ülkeye değişim göstermekle birlikte, evini yurtdışından gelen bir öğrenciye açan aileler öğrenciye ailenin bir ferdi gibi davranır.

Yurt Konaklama

Eğitim için yurtdışına çıkan öğrencinin bir diğer alternatifi yurtlardır. Yurtların aile yanı konaklama da olduğu gibi önemli bir avantajı okula yakın konuşlanmış olmalarıdır. Her okulun yurt imkanı bulunmamaktadır. Fakat gidilen şehirde mutlaka yurt imkanı bulunmakla birlikte okuldan bağımsız oldukları için okula olan mesafeleri değişmektedir. Öğrenciler tek kişilik yada paylaşımlı odalarda kalırlar. Yemek imkanı genelde yoktur. Mutfak ve banyo paylaşımlıdır. Öğrenci dışardan aldığı yiyecekleri paylaşımlı mutfaktaki imkanları kullanarak tüketebilir. Özel tercihlere göre tek kişilik odalarda özel banyolar bulunmaktadır.

Kampus Konaklama

Yurtdışında üniversite eğitimi alan yada üniversite bünyesinde dil okuluna devam eden öğrencilerin daha çok tercih ettiği konaklama tipidir. Genelde paylaşımlı odalarda kalınır.  Kampüs konaklamanın avantajı kampusün üniversite öğrencisine verdiği tüm sosyal ve kültürel olanaklardan faydalanma ve akademik eğitim materyallerine daha kolay ulaşılmasıdır.

Kiralık Ev Tipi Konaklama

Büyük şehirlerde daha kolay edinilebilen  kiralık ev tipi konaklama, genelde birkaç öğrencinin okula başladıktan belli bir süre sonra ortaklaşa hareket ederek ulaşabilecekleri bir olanaktır.Kiralık ev yanında kiralık oda seçenekleri de bir diğer alternatiftir. Diğer konaklama tiplerinden daha ucuza gelen oda kiralama da öğrenci kendi imkanlarıyla mülk sahibi bir kişinin odasını haftalık olarak kiralar.Sadece o odayı kullanır.

Hotel Konaklama

Hoteller genelde okula yakı mesafede bulunan tek kişilik ve paylaşımlı oda imkanına sahip konaklama şeklidir.Ayrıca mutfak dahilindeki tüm araçlar ve çamaşır makinesi ortak kullanımlıdır.Yurtlardan tek farkı daha az sayıda oda ye öğrenciye sahip olmalarıdır.

 * Turkishny.com websitesinin emlak bölümünden kiralık oda ya da ev ilanlarından yararlanarak uygun seçenek oluşturulabilir.